logoocov

 

Základní škola Očovská, Hodonín

sobota, 07 březen 2020 22:44

Energetické nápoje

Vážení rodiče,

v poslední době jsme opět u dětí na 2. stupni zachytili energetické nápoje typu Red Bull, Big shock…, které si přinesly do školy. Tyto nápoje obsahují kofein a taurin a na jejich obalech je i informace, že nápoje jsou určeny výhradně dospělým osobám.

Pokud žák přijde do vyučování posilněn tímto nápojem, je opravdu velmi obtížné ho něco naučit a zvládat jeho nestandardní chování během hodiny. Znovu  dětem vysvětlujeme škodlivost těchto chemických produktů a prosíme i Vás, abyste z titulu své rodičovské autority podpořili naše snažení. Pro doplnění Vašich argumentů uvádíme několik bodů, jejichž závažnost možná překvapí i některé z Vás.

Energetické nápoje

  • Jsou to povzbuzující energetické nápoje.
  • Základní účinnou látkou je kofein, který má povzbuzující účinky na náš organismus, podporuje zvýšený stav bdělosti, zvyšuje krevní tlak a tepovou frekvenci, zrychluje metabolismus, odvodňuje organismus, vyvolává nervozitu, úzkost, popudlivost. Nezapomínejte, že kofein je droga, na kterou si dětský organismus snadno vypěstuje závislost.
  • Nejsou klasifikovány jako potraviny, ale jako doplňky. Nedodávají tělu žádné potřebné živiny.
  • Protože dehydratují, nedoporučují se pít „na žízeň“. Je potřeba spolu s nimi vypít hodně vody.
  • Obsažená chemická aditiva, chuťové látky a barviva někdy vyvolávají u citlivějších dětí potíže a alergické reakce.
  • Neposkytují tělu tu správnou využitelnou energii. Energie z nápojů je vyvolána uměle pomocí taurinu. Jde pouze o psychickou a fyzickou stimulaci.
  • Ovlivňují účinnost léků.
  • Jeden nápoj obsahuje tolik cukru, že po jeho konzumaci překročíte denní povolenou dávku až 6x. To může vést k obezitě nebo dentálním problémům.

Děkujeme Vám, že nám pomůžete co nejvíce omezit tento negativní jev.

Přečteno 545 krát Naposledy změněno sobota, 07 březen 2020 22:51
© 2017 ZŠ Očovská Hodonín. All Rights Reserved. Designed By www.wiit.cz Jaromír Kalábek